RESULTS: DDSL SFAI Skechers National Cup Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the DDSL region last Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the next round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the DDSL region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Home Farm FC P

5-1

Shamrock Rovers Academy B

Cabinteely 12.2

v

Home Farm FC M1

Glasnevin FC Sunday D

v

Firhouse Carmel FC B

Drogheda Boys FC 12.2

3-0

Knockmitten / Bluebell united c

ST KEVINS BOYS 12 P

5-1

Dundrum FC B Sunday

Lusk United AFC 12.2

1-0

Drumcondra 12.1

Mid-Sutton FC Sun

1-5

Templeogue United P

Killegland afc M

v

Dalkey Utd B

ST KEVINS BOYS 12 Sun 3

5-0

Lourdes Celtic FC B1

Lourdes Celtic FC Sunday A

5-2

Larkview FC B1

Shelbourne FC Academy P

5-1

Swords Celtic fc A1 Sat

Belvedere Football Club A

3-0

Mount Merrion Youths FC 1

Leixlip United P

0-2

St Josephs Boys Inter Sat

Park Celtic FC D

0-3

Peamount Utd. A

Beechwood FC A

v

Cambridge fc B2

Collinstown FC B1

1-5

Leicester Celtic FC P

Crumlin Utd Fc P

v

Portmarnock AFC A

U13

St Josephs Boys Premier

5-0

Lourdes Celtic FC P

Malahide United P

0-4

ST KEVINS BOYS 13P1

Ballyoulster United M1

3-1

Firhouse Carmel FC M

Leicester Celtic FC M1

0-5

Leixlip United P

Arthur Griffith Park FC

0-5

Cabinteely M

Corduff FC 13M

2-1

Dalkey Utd M1

Drumcondra 13.1

2-0

Shelbourne FC Academy M1

St Francis FC P

3-1

Cabinteely P

U14

St Josephs Boys Premier

3-0

Arklow Town fc sat major

Beechwood FC S4

0-2

Esker Celtic FC M

Collinstown FC M

(8)5-5(9)

Cabinteely P

Shelbourne FC Academy P

0-2

Finglas United M1

U15

Lourdes Celtic FC M

  3-5

St Joseph’s Boys Premier

Phoenix football club M

1-2

Leixlip United M

Marks celtic fc M1

  5-1

Dalkey Utd Sunday 1

Drogheda Boys FC A

0-5

Malahide United P

Bohemian FC M1

v

ST KEVINS BOYS 15P1

Rathcoole Boys A1

2-5

Templeogue United M1

Cherry Orchard P

5-0

ST KEVINS BOYS 15M1

St Francis FC P

2-1

Home Farm FC M

Beechwood FC S3

3-0

Home Farm FC M1

Wicklow Rovers U 15 Major1

2-5

Raheny United Elite

Corduff FC 15P

3-4

Shelbourne FC Academy P

Cabinteely P

v

Leicester Celtic FC M1

Finglas United 15.2

5-0

Collinstown FC M1

Peamount Utd. Major

4-2

Stella Maris FC 1

Home Farm FC P

5-1

Ballyoulster United M1

Rathcoole Boys A

3-4

Park Celtic FC B

Greystones Utd AFC P 2

5-2

Knockmitten / Bluebell UTD

Cherry Orchard M

1-3

St Mochtas FC P

U16

Home Farm FC M1

0-3

Enniskerry YC AFC

Finglas United A1

2-5

Cherry Orchard M

Wayside Celtic P2

4-5

St John Bosco FC Premier 2

Rathcoole Boys M1

5-0

Phoenix football club A

ST KEVINS BOYS 16P1

3-0

Bohemian FC M1

Raheny United A

0-3

Shelbourne FC Academy P

Belvedere Football Club P

5-0

Beechwood FC S1

Dalkey Utd A

1-5

Cherry Orchard P

Malahide United P

2-3

Larkview FC M

Shamrock Rovers Academy P

0-3

Bluebell United AFC A1

Mount Merrion Youths FC 1

2-0

Esker Celtic FC M

ST KEVINS BOYS 16P2

2-1

Celbridge Town P2

Newbridge Town FC P

3-0

Park Celtic FC C

Rathcoole Boys C1

0-3

Firhouse Carmel FC P2

ST KEVINS BOYS 16A1

5-0

Beechwood FC S2

Verona Premier 2

3-0

Shelbourne FC Academy P2

Marks celtic fc B

3-0

Newbridge Town FC A1

St Josephs Boys Premier

5-0

Peamount Utd. A

Stella Maris FC 1

3-0

Lourdes Celtic FC M

Greystones Utd AFC P 2

0-5

Cabinteely P

Phoenix football club P

4-0

Newbridge Town FC M

Drogheda Boys FC Major

3-0

Leicester Celtic FC M

Stella Maris FC 2

0-3

St Francis FC P

by

RESULTS: South West SFAI Skechers National Cup Round One and Two

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the South West region last Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the next round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the South West region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U13

Shannon Hibernians M1

1-2

Killorglin AFC P

Avenue United P

1-0

Ballingarry AFC P

Killavilla Utd AFC A

4-0

Moyross United FC D2

Nenagh AFC NT

4-1

St.Brendans Park FC P

Murroe Afc A

v

Listowel Celtic P

Round 2

Mastergeeha Fc D1

v

Cloughjordan FC M1

Granagh United D1

4-2

Ennis Town FC A

BT Harps P

3-1

Abbeyfeale utd FC A

Carew Park FC Div 2

v

Killavilla Utd AFC A

Killorglin AFC P

v

Nenagh AFC NT

Newport Town AFC 1

1-5

Tralee Dynamos A

AK United A

2-0

Tulla United AFC A

Bridge Celtic B

1-3

Granville Rangers FC A

Newcastle West Town P

2-0

Bridge United AFC A

Holycross AFC P

5-0

Corbally United AFC A

Geraldines AFC B1

0-5

BROADFORD UNITED A

Camp Juniors D1

v

Ballymackey FC A

Aisling Annacotty AFC A

5-0

Newmarket Celtic D2

Inter Kenmare FC A

v

Lough Derf FC P

Caherdavin Celtic M1

v

Murroe Afc A or Listowel Celtic P

Avenue United P

v

Shelbourne AFC A

Killarney Athletic AFC Premier

v

Aisling Annacotty AFC B

Caherconlish AFC B1

3-0

Janesboro F.C. D2

Tralee Dynamos B

(5)7-7(4)

LB Rovers FC Premier

Glantine FC C

2-5

Fenit Samphires FC P

Mungret Regional FC A

1-2

Killarney Celtic FC P

Arra Rovers fc A

5-2

Charleville AFC P

Pike Rovers A

3-2

Regional United A

Bunratty Cratloe FC A

3-1

Fairview Rangers P

U15

Carrig Celtic D3

0-5

Listowel Celtic P

Murroe Afc P

3-0

Nenagh AFC NT

Herbertstown AFC p

3-2

Coole fc D

Cullen/Lattin Afc Premier

4-0

Killavilla Utd AFC A

Carew Park FC DIV 1

0-5

Newport Town AFC 1

AK United A

1-2

Aisling Annacotty AFC B

Fairview Rangers P

3-1

Tralee Dynamos A

BROADFORD UNITED A

0-3

Regional United A

Mastergeeha Fc P

4-3

Mungret Regional FC A

Tulla United AFC A

v

Inter Kenmare FC A

Ennis Town FC A

5-0

Parkville FC B

Park United D3

3-4

Newcastle West Town p

Lough Derf FC P

0-1

Shelbourne AFC A

Charleville AFC P

5-0

Birdhill FC M1

Avenue United P

3-0

BT Harps P

Ballymackey FC A

1-3

Killarney Celtic FC P

Kildimo United FC D1

4-3

Shannon Town 1

by

RESULTS: Ulster SFAI Skechers National Cup Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the Ulster region last Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the next round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the Ulster region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Aileach Football Club A

3- 0

Ballyjamesduff AFC A

Bonagee United FC P

0-4

Kilmacrennan Celtic P

Ballyjamesduff AFC B

3-0

Ballyraine FC P

Milford United FC P

2-0

Letterkenny Rovers FC A

Kingscourt Harps A

2-3

Carndonagh Fc CFC

Virginia FC C1

3-0

Cavan Shamrocks FC Z

Illistrin FC p

4-0

Cappry Rovers A1

U13

Ballyraine FC P

0-4

Illistrin FC P

Carrick Rovers AFC P

3-0

Cavan Shamrocks FC Z

Carndonagh Fc CFC

3-0

Aileach Football Club A

Cockhill Celtic Y&FC A

3-0

Ballyhaise Celtic A

U14

Virginia FC Underage P

3-1

Carrick Rovers AFC P

Bonagee United FC P

5-0

Carndonagh Fc CFC

U15

Carrick Rovers AFC B

0-2

Ballybofey United F.C. P

Ballyraine FC P

0-2

Cockhill Celtic Y&FC A

Fintown Harps afc P

0-3

Quigley’s Point Swifts D

Carrick Rovers AFC A

(5)2-2(4)

Aileach Football Club B

Cappry Rovers A1

v

Carndonagh Fc CFC

Ballyjamesduff AFC A

1-5

Letterkenny Rovers FC A

U16

Cappry Rovers A1

4-0

Milford United FC P

Bonagee United FC P

5-0

Buncrana Hearts D1

by

RESULTS: South East SFAI Skechers National Cup Rounds One and Two

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the South East region last Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the second and third rounds at U12, U14 and U16 level.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the South East region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Stoneyford FC A

0-2

Clonmel Town FC A

Lions FC – P

v

Bansha Celtic P

Carrick Utd AFC A

1(3)-1(1)

Villa Football Club A

East End United A1

0-5

Thomastown United A

Crettyard United AFC 1

4-1

Clonmel Town FC B

Clerihan FC A

5-0

St Michaels Schoolboys FC A

Tramore AFC A

2-1

Gorey Rangers A

Southend United FC A1

5-1

Cashel Town Schoolboys A

Deen Celtic A

1-5

Evergreen FC A1

St. Patrick’s Boys AFC A

0-5

Moyne Rangers DIV 1A

Round 2

Waterford Crystal FC A

0-3

Forth Celtic A

Lions FC – B

v

Bohemians FC 12A

Evergreen FC A2

v

Callan United D1

Evergreen FC U11

v

Evergreen FC A1

Thomastown United A

v

Burrin Celtic D1

Peake Villa FC A

0-1

Clonmel Celtic Championship

Glynn Barntown AFC A

v

Moyne Rangers DIV 1A

Clerihan FC A

v

St josephs fc D1a

Wexford Albion FC Division 1A

v

Tramore AFC A

Dungarvan Utd. AFC A

4-2

Ballinroad FC B

Freebooters AFC D1

2-0

Hanover Harps AFC D1

Cahir Park AFC A

1-2

Ferrybank AFC A

Bridge United P

v

Lions FC – P or Bansha Celtic P

Clonmel Town FC A

v

Carrick Utd AFC A

Mullinahone fc A

v

Crettyard United AFC 1

Southend United FC A1

v

Gorey Celtic A

U14

Donohill & District FC D1

2-5

Mullinahone fc A

Wexford Albion FC Division 1A

5-3

East End United A1

Stoneyford FC A

0-5

Freebooters AFC D1

Burrin Celtic A

3-2

Bridge United P

Deen Celtic A

0-3

Cahir Park AFC A

Waterford Crystal FC D

3-5

Dungarvan Utd. AFC A

Round 2

Ferrybank AFC A

1-3

Villa Football Club A

Tramore AFC A

3-0

Two mile borris – St Kevins E.G.P

Cashel Town Schoolboys A

4-1

St Michaels Schoolboys FC A

Clonmel Town FC A

v

Dungarvan Utd. AFC A

Cloughbawn AFC D1

v

Wexford Albion FC Div1A

Bohemians FC 14A

1-2

St. Patrick’s Boys AFC Red

Bansha Celtic C

5-1

Kilmacow FC B

Killeshin AFC A

v

Cahir Park AFC A

North End United 1a

2-0

Clonmel Celtic Premier

Gorey Celtic A

1-2

Peake Villa FC A

St. Patrick’s Boys AFC Green

0-3

Carrick Utd AFC A

Mullinahone fc A

v

Thomastown United A

Gorey Rangers A

v

Burrin Celtic A

Southend United FC C1

5-1

Courtown Hibernians AFC 2

Evergreen FC A

3-2

Hanover Harps AFC D1

Lions F. C. P

v

Freebooters AFC D1

U16

Southend United FC E1

5-2

Dungarvan Utd. AFC A

St Michaels Schoolboys FC A

3-0

Bridge United P

Gorey Celtic A

5-2

Crettyard United AFC 1

Park Rangers AFC A

4-0

Two mile borris – St Kevins E.G.P

Round 2

Peake Villa FC A

0-5

Freebooters AFC D1

Waterford Crystal B B

0-1

Bohemians FC 16A

Clerihan FC A

v

Park Rangers AFC A

Deen Celtic A

2-0

St. Patrick’s Boys AFC A

Ballinroad FC A

3-1

Ballyduff AFC U 16

Ferrybank AFC A

4-1

Callan United B1

Evergreen FC A

1-2

East End United A1

Burrin Celtic A

1-0

Clonmel Town FC A

New Oak Boys AFC 1

3-1

Forth Celtic A

shamrock rovers Premier

4-2

New Ross Town FC P

Southend United FC E1

v

Gorey Rangers A

Tramore AFC A

1-0

Wexford Albion FC Division 1A

Villa Football Club A

5-2

North End United 1a

St Michaels Schoolboys FC A

v

Hanover Harps AFC D1

Thomastown United A

1-2

Carrick Utd AFC A

Gorey Celtic A

4-2

Moyne Rangers D1

by

RESULTS: Connacht SFAI Skechers National Cup Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the Connacht region last Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the second round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the Connacht region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Colemanstown United FC D

2-5

Strand Celtic FC A

Corrib Celtic A

5-3

Temple Villa FC P

AC Celtic AFC P

0-4

Manorhamilton Rgs A

Claremorris Soccer Club P

0-1

Arrow Harps Group A

Bearna Na Forbacha Aontaithe A

1-3

Maree Oranmore fc B1

BALLYMOE FC A

3-1

St Francis FC Athlone P

MERVUE UNITED C

3-0

St Josephs A

St Josephs B

0-3

Gurteen Celtic A

MERVUE UNITED B

5-4

Ballina Town P

Westport Utd FC A

5-0

Newtown FC M1

SALTHILL DEVON FC P

3-0

Manulla FC 4B

Skyvalley Rovers P

4-0

Manulla FC Premier

Colga Football Club P

3-0

Westport Utd FC C

MERVUE UNITED A

5-0

Kenagh United P

Maree Oranmore fc P

5-1

Hodson Bay Celtic Premier

Craughwell United FC

3-0

Snugboro United D2

Melview fc Major

3-2

Boyle Celtic A

Knocknacarra FC A

2-1

Hodson Bay Celtic First

Athenry Football Club 1

3-0

Moyne Villa FC C

U13

Melview fc Major

1-5

SALTHILL DEVON FC P

Westport Utd FC C

5-0

Corrib Celtic A

St Francis FC Athlone P

0-3

Arrow Harps Group A

Westport Utd FC A

5-0

Maree Oranmore fc D1

MERVUE UNITED A

4-1

Boyle Celtic A

Ballyboro FC D2

3-4

Athenry Football Club 1

Gurteen Celtic A

3-2

Moyne Villa FC P

Strand Celtic FC A

1-3

Tuam Celtic AFC P

AC Celtic AFC P

1-5

Cregmore/Claregalway FC A

Kiltimagh Knock Utd A

3-0

Strokestown united Schoolboys

U14

Maree Oranmore fc P

3-2

Ballymote Celtic D1

Hodson Bay Celtic First

1-5

Westport Utd FC A

Ballinasloe Town AFC P

2-4

galway hibernians premier

ballymahon afc m1

P-P

Carrick Town AFC A

U15

Athenry Football Club 1

5-0

Renmore AFC A

Cregmore/Claregalway FC A

1-0

SALTHILL DEVON FC P

Newtown FC M1

5-1

Craughwell United FC U15 C

MERVUE UNITED A

3-0

Ballisodare United FC A

Tuam Celtic AFC P

1-3

Knocknacarra FC A

Moyne Villa FC C

0-2

Arrow Harps Group A

Maree Oranmore fc D1

3-0

Carrick Town AFC D1

Corrib Celtic A

4-3

St Johns Athletic D1

Moore United P

3-0

Strand Celtic FC A

Galway hibernians C

5-1

Kenagh United P

Bearna Na Forbacha Aontaithe A

1-4

Colga Football Club P

Westport Utd FC A

2-0

Maree Oranmore fc P

Ballymahon afc m1

2-3

Gurteen Celtic A

U16

MERVUE UNITED A

3-1

Cregmore/Claregalway FC A

Bearna Na Forbacha Aontaithe A

4-1

Claremorris Soccer Club P

SALTHILL DEVON FC P

0-1

Manorhamilton Rgs A

Westport Utd FC A

3-0

Ballisodare United FC A

Craughwell United U16 Division 1

0-3

Merville United AFC A

Renmore AFC A

2-3

Kiltimagh Knock Utd A

Athenry Football Club 1

4-3

Knocknacarra FC A

Tuam Celtic AFC P

2-5

Maree Oranmore fc D1

Colemanstown United FC C2

3-0

Castlebar Celtic A

Boyle Celtic A

1-3

Colga Football Club P

by

RESULTS: South Leinster SFAI Skechers National Cup Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the South Leinster region on Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the second/third round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the South Leinster region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Killeigh schoolboys/girls D1

0-3

Portlaoise AFC M1

Portlaoise AFC M3

1-5

Naas United P

Mullingar Athletic AFC M1

v

Abbeyleix FC One

Arklow United D4

5-2

Kilcock Celtic M

Kinnegad juniors W

1-5

Athy Town AFC M1

Willow Park Major

3-0

Derry Rovers AFC M

Newbridge United M3

0-4

Tullamore Town FC B

Edenderry Town FC P

3-0

Athy Town AFC M

Kilcullen afc P

3-0

Naas AFC M2

Sallins Celtic FC M

0-4

Clara Town FC P

Portlaoise AFC M2

4-2

Monasterevin Afc M1

Raharney Utd M1

0-5

St Pats Avoca FC A

Moone Celtic P

1-3

Straffan AFC Premier

U13

Kilcock Celtic P

3-0

Naas AFC B

Clane United P

2-0

Kilcock Celtic M

Monasterevin Afc M1

0-5

ST Josephs A A

Tullamore Town FC A

5-0

Arlington AFC M2

Kilcullen afc M

0-5

Rathangan AFC M1

Newbridge United M2

v

Athy Town AFC P

Birr Town A.F.C. A

v

Mullingar Athletic AFC M1

Kildare Town AFC M2

2-5

Emo Celtic B1

Edenderry Town FC P

1-5

Portlaoise AFC M1

Tullamore Town FC B

0-5

Killeigh schoolboys/girls D1

U14

Kildare Town AFC P

3-0

Clara Town FC M

Sallins Celtic FC m

1-5

Clane United P

Newbridge United M1

5-1

Kilcullen afc M

Athy Town AFC P

3-2

Rathangan AFC M1

Portlaoise AFC M2

5-7

Avonmore fc p

Moone Celtic M3

0-2

Kildare Town AFC M1

Monasterevin Afc P

v

Birr Town A.F.C. A

U15

Birr Town A.F.C. A

3-0

Ashford Rovers AFC P

Rathangan AFC M

1-0

Moone Celtic M1

Kilcock Celtic M1

3-1

Naas United M

Mullingar Athletic AFC M1

1-3

St Francis FC Athlone P

Portlaoise AFC M1

5-0

Kinnegad juniors W

Emo Celtic P2

0-5

Arlington AFC P

Athy Town AFC M

1-5

Kilcullen afc P

Newbridge United P

5-3

Tullamore Town FC A

Emo Celtic P1

4-1

Aughrim Rangers P

Caragh Celtic P

4-3

Clane United P

Naas AFC M

0-3

Monasterevin Afc M

U16

Kildare Town AFC M1

2-5

BBC United M2

Portlaoise AFC M1

3-0

avonmore fc p

Naas AFC P

3-2

Rathangan AFC M

Portlaoise AFC M2

5-3

Coolboy Rangers B1

Clane United M2

1-2

Wicklow Rovers U 16 Premier

Arlington AFC M1

0-5

Naas AFC M

Kilcullen afc P

0-4

AC Celtic AFC M1

Kinnegad juniors W

2-4

Prosperous United

Moone Celtic M2

1-3

Raharney Utd M1

Mullingar Athletic AFC M1

v

Newbridge United P

Kilcock Celtic P

1-0

Emo Celtic P1

by

RESULTS: Cork Region SFAI Skechers National Cup Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in the Cork region on Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the second/third round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from the Cork region in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there were some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Wilton United D1

4-2

Corinthian Boys A

Carrigaline United AFC P

3-0

Crosshaven AFC A

Mallow Town FC D2

1-0

Rockmount A

Leeside AFC A

3-0

CastlelackFC b

Avondale United D2

5-0

Carrigtwohill Utd AFC C3

Ballincollig AFC D4

0-5

Kinsale AFC P

Carrigaline United AFC H

v

Carrigtwohill Utd AFC M1

Corinthian Boys P

5-0

Macroom FC D5

Springfield Ramblers B

0-5

Blarney United FC D1

Castleview afc d1

5-1

Bandon D1

U13

Macroom FC D5

2-5

Skibbereen AFC P

Springfield Ramblers B

0-5

Midleton FC P

Clonakilty AFC D1

0-3

Mallow Town FC P

Ringmahon Rangers A

5-0

Blarney United FC D2

Bantry Bay Rovers B1

1-5

Bandon D3

Springfield Ramblers C

0-3

Kilmichael Rovers F.C. B1

St Marys D3

3-0

Crosshaven AFC A

Douglas Hall P

2-0

Mallow United AFC P

Innishvilla AFC P1

2-0

Kinsale AFC D5

Kilworth Celtric A

1-2

Macroom FC D3

Carrigaline United AFC P

4-1

Leeds AFC D2

Passage AFC 2

3-2

Bandon D6

Kinsale AFC P

1-5

Riverstown FC D1

U14

Blarney United FC D2

3-0

Rockmount A

Leeds AFC D1

2-0

Crosshaven AFC A

Mogeely FC P

v

Kilmichael Rovers F.C. B1

Passage AFC 2

2-5

Castleview afc d1

Douglas Hall P

2-0

Midleton FC P

Round 2

Mallow United AFC P

5-1

buttevant soccer club D2

Watergrasshill United D4

v

Kilworth Celtric A

Bandon D5

v

Douglas Hall P

Springfield Ramblers B

1-2

Carrigaline United AFC P

Springfield Ramblers A

5-0

Lakewood Athletic FC A

Carrigaline United AFC H

v

Blarney United FC D2

Everton A.F.C. D3

1-5

Ringmahon Rangers A

Lakewood Athletic FC P

4-1

Riverstown FC D1

Bantry Bay Rovers P

v

Leeds AFC D1

Bandon D2

5-2

Corinthian Boys A

Leeds AFC D7

0-5

Corinthian Boys P

Kinsale AFC D1

2-1

Tramore Athletic A1

Ringmahon Rangers B

v

Bantry Bay Rovers B1

Castleview afc d1

v

Macroom FC D3

Youghal United D3

2-4

Avondale United D2

Park United D3

v

Mogeely FC P or Kilmichael Rovers

U15

Fermoy FC P

3-0

Kilworth Celtric A

Lakewood Athletic FC B

2-4

Tramore Athletic FC Cork D4

Ringmahon Rangers A

5-1

Rockmount A

Round 2

Passage AFC 1

2-0

Avondale United D5

Bandon D1

v

Mogeely FC P

Drinagh Rangers p

v

Midleton FC P

Midleton FC A

v

Leeds AFC D2

Youghal United D2

0-5

Park United D1

Tramore Athletic FC Corkl

v

Richmond FC C

Blarney United FC P

5-0

Corinthian Boys A

Springfield Ramblers A

0-3

Carrigaline United AFC P

Fermoy FC P or Kilworth Celtric A

v

CastlelackFC b

Leeside AFC 1

v

Ringmahon Rangers A

Wilton United D1

5-1

Corinthian Boys B

Corinthian Boys P

5-3

Riverstown FC D1

St Marys D2

0-2

Everton A.F.C. D1

Douglas Hall P

v

Bantry Bay Rovers P

Carrigaline United AFC H

2-0

Mallow United AFC Premier

Macroom FC D3

2-5

Lakewood Athletic FC A

U16

Leeside AFC 1

5-0

Carrigaline United AFC P

Buttevant soccer club D2

1-2

Bandon D2

Lakewood Athletic FC A

3-2

Avondale United D1

Corinthian Boys A

2-0

Kinsale AFC P

Ballincollig AFC D1

v

Wilton United D4

Carrigaline United AFC H

v

Douglas Hall A

Springfield Ramblers A

1-0

Midleton FC P

Leeds AFC D1

3-0

St Marys D2

Crosshaven AFC A

0-3

Corinthian Boys P

Lyre Rovers P

0-5

Douglas Hall P

Ringmahon Rangers A

5-0

Passage AFC 1

Drinagh Rangers p

2-1

Macroom FC D1

Blarney United FC P

5-1

Youghal United D3

St Marys P

5-1

Springfield Ramblers B

by

RESULTS: North Leinster SFAI Skechers National Cups Round One

The first weekend of SFAI Skechers National Cup action got underway in North Leinster on Saturday and Sunday, and there was plenty to celebrate for many teams as they booked their place in the second round.

The overall competition sees 1,500 teams take part, and those that qualify from North Leinster in November will go into the National Round of 32.

Several teams picked up wins on the road at the weekend, and there some very impressive displays from a number of clubs.

Below are the results, and the draw for the next round can be found HERE

U12

Laytown UTD FC 1

3-4

Rock Celtic FC P

Athboy Celtic FC G1

3-5

Ardee Celtic P1

Glenmuir United FC A

3-1

Clonee Utd 12a

Torro United AFC Div 1

8-7

Dunboyne AFC A

Blayney Academy FC P

3-0

Skerries Town FC B

Walshestown FC A1

2-5

Navan Town Cosmos A

Ratoath Harps AFC P

4-1

Dingle United C

Mid Sutton FC C

1-5

Ashbourne Utd U12 P

Dunshaughlin Youths FC D

0-5

Square Utd D1

Ardee Celtic P2

5-2

Blayney Academy FC D1

U13

Dunshaughlin Yts FC D

0-5

Parkvilla FC A

Kinsealy United P

3-0

Bohemian FC A

Torro United AFC Elite

5-2

Walshestown FC A1

Rush athletic fc P

5-0

Athboy Celtic P1

Balbriggan FC P

5-0

Clonee Utd 13p

Trim Celtic AFC P

3-0

Walshestown FC A

Ratoath Harps AFC P

3-0

Swords manor A

Balbriggan FC A

5-0

Laytown UTD FC B

U14

Rush athletic fc A

3-4

Boyne Rovers P

Clonee Utd 14elite

5-0

Malahide United A

Dunshaughlin Youths FC F

1-5

Lusk United AFC B

Maynooth Town FC U14P

1-2

Bohemian FC B

Dunboyne AFC A

1-0

Glenmuir United FC B

Navan Town Cosmos P

1-5

Skerries Town FC P

Swords manor Premier

3-0

Torro United AFC Prem

Walshestown FC A1

2-3

Baldoyle United A

Rock Celtic FC P

1-4

Drogheda Town Fc A

Ardee Celtic P

1-5

Kingscourt Harps P

Parkceltic Summerhill P

2-3

Glenmuir United FC A

Albion Rovers P

3-0

KellsBlackwater FC A1

Balbriggan FC P

0-2

Parkvilla FC A

Drogheda Marsh Crescent P

0-4

Ashbourne United U14B

Bellurgan United P

0-3

Donacarney Celtic FC P

Swords manor E

0-3

Balbriggan FC D

U15

Navan Town Cosmos p

5-2

Walshestown FC A1

Swords Manor FC A1

0-5

Rock Celtic FC P

Torro United AFC Prem

5-2

Balbriggan FC A

Ashbourne United U15 Pre

5-1

Dunshaughlin Youths FC D

Ardee Celtic P

2-3

Parkvilla FC A

Balbriggan FC P

3-0

KellsBlackwater FC A1

U16

Clonee Utd 16p

5-1

Albion Rovers P

Donacarney Celtic FC P

1-2

Laytown UTD FC A

Dunboyne AFC A

0-5

Navan Town Cosmos p

Ardee Celtic P

5-2

Quay Celtic FC P

HHFC P

4-0

Balbriggan FC P

by

Huge weekend ahead in the SFAI Skechers National Cups

It is the biggest weekend of football in the SFAI Skechers National Cups as teams in all eight regions take part for the first time this season, hoping to secure a place in the second round.

Last weekend saw a small number of teams in the Connacht region get their competition underway, and with the 2019/20 season now up and running, it promises to be another one to remember.

This season’s SFAI Skechers National Cups will see almost 1,500 teams compete across the country, for the chance to claim both regional and national prizes.

The competition has seen a marked increase in entries this term at some ages, and the excitement of the cup will b felt right across Ireland as the games begin.

Club and league secretaries are reminded that they can download the SFAI matchcard from SFAI.ie HERE.

The very best of luck to all taking to the field, enjoy the football and the occasion.

by

SFAI Skechers National Cups 2019/20 get underway in Connacht

The SFAI Skechers National Cups got underway in Connacht last weekend, with several teams across the U12, U14 and U16 ages securing their places in the second round.

In what was surely one of the games of the weekend, Knocknacarra FC’s U12 side were taken all the way to penalties in their tie with Hodosn Bay Celtic FC.

The two teams put in a stellar performance, but could not be separated, and they went on to demonstrate a penalty taking masterclass before Knocknacarra won 12-11.

Elsewhere, the Athenry FC U12s team came out on top when they faced Moyne Villa – winning 3-0 thanks to goals from Eoin Doyle and another from Ethan Mitchell.

Several other teams also progressed to the second round – well done to all.

This coming weekend will see the U13s and U15s play in Connacht, while the other eight regions will all see their first round games take place.

The very best of luck to all taking part, enjoy the football and the occasion.

by