Kennedy Cup Fixtures 2017

Group 1   Group 2   Group 3   Group 4
 Limerick Desmond Galway Wexford Kildare
Midlands SDFL Limerick District Cavan/Monaghan
Kilkenny West Cork Athlone  Dundalk
Carlow WWEC Limerick County NEC
 
Group 5   Group 6   Group 7   Group 8
Cork Kerry NDSL DDSL
Donegal North Tipperary South Tipperary Waterford
Mayo Sligo/Leitrim Roscommon Inishowen
Longford Drogheda Wicklow Clare

 

Group 1 Pitch K. O.  Game
Limerick Desmond  2 - 0  Carlow Monday  12th June    One 4.00pm 1
Midlands 1 - 1  Kilkenny Monday  12th June  Two 4.00pm 2
Group 2
Galway  5 - 1  WWEC Monday  12th June    Three 4.00pm 3
SDFL  2 - 0  West Cork Monday  12th June  Four 4.00pm 4
Group 3
Wexford  4 - 0  Limerick County Monday  12th June     Five 4.00pm 5
Limerick District  1 - 2  Athlone Monday  12th June  Six 4.00pm 6
Group 4
Kildare 2 - 1  NEC Monday  12th June    Seven 4.00pm 7
Cavan/Monaghan 0 - 0  Dundalk Monday  12th June  Eight 4.00pm 8

   

Group 5 Pitch K. O. Game
Cork  3 - 0  Longford Monday  12th June    One 6.00pm 9
Donegal  1 - 0  Mayo Monday  12th June  Two 6.00pm 10
Group 6
Kerry 5 - 2  Drogheda Monday  12th June    Three 6.00pm 11
North Tipperary  0 - 2  Sligo/Leitrim Monday  12th June  Four 6.00pm 12
Group 7
NDSL  3 - 0  Wicklow Monday  12th June    Five 6.00pm 13
Sth Tipperary  1 - 0  Roscommon Monday  12th June  Six 6.00pm 14
Group 8
DDSL 3 - 0  Clare Monday  12th June    Seven 6.00pm 15
Waterford  1 - 0  Inishowen Monday  12h June  Eight 6.00pm 16

   

Group 1 Pitch K. O. Game
Limerick Desmond  3 - 0  Kilkenny Tuesday  13th June    Eight 10.30am 17
Midlands  0 - 0  Carlow Tuesday  13th June  Seven 10.30am 18
Group 2
Galway  3 - 0  West Cork Tuesday  13th June    Six 10.30am 19
SDFL  1 - 0  WWEC Tuesday  13th June  Five 10.30am 20
Group 3
Wexford  0 - 3  Athlone Tuesday  13th June    Four 10.30am 21
Limerick District  4 - 0  Limerick County Tuesday  13th June  Three 10.30am 22
Group 4
Kildare  1 - 0  Dundalk Tuesday  13th June    Two 10.30am 23
Cavan/Monaghan  2 - 1  NEC Tuesday  13th June  One 10.30am 24

   

Group 5 Pitch K. O. Game
Cork  0 - 0  Mayo Tuesday  13th June    Eight 12.30pm 25
Donegal  3 - 0  Longford Tuesday  13th June  Seven 12.30pm 26
Group 6
Kerry  0 - 2  Sligo/Leitrim Tuesday  13th June    Six 12.30pm 27
North Tipperary  2 - 0  Drogheda Tuesday  13th June  Five 12.30pm 28
Group 7
NDSL  5 - 0  Roscommon Tuesday  13th June    Four 12.30pm 29
South Tipperary   1 - 2  Wicklow Tuesday  13th June  Three 12.30pm 30
Group 8
DDSL  6 - 0  Inishowen Tuesday  13th June    Two 12.30pm 31
Waterford 1 - 1  Clare Tuesday  13th June  One 12.30pm 32

   

Group 1 Pitch K. O. Game
Limerick. Desmond 0 - 1  Midlands Tuesday  13th June    Five 4.00pm 33
Kilkenny 0 - 1  Carlow Tuesday  13th June  Six 4.00pm 34
Group 2
Galway  2 - 0  SDFL Tuesday  13th June    Seven 4.00pm 35
WWEC  1 - 5  West Cork Tuesday  13th June  Eight 4.00pm 36
Group 3
Wexford  1 - 2  Limerick District Tuesday  13th June    One 4.00pm 37
Athlone  1 - 1  Limerick County Tuesday  13th June  Two 4.00pm 38
Group 4
Kildare  5 - 0  Cavan/Monaghan Tuesday  13th June    Three 4.00pm 39
Dundalk  5 - 0  NEC Tuesday  13th June  Four 4.00pm 40

   

Group 5 Pitch K. O. Game
Cork  3 - 0  Donegal Tuesday  13th June    Four 6.00pm 41
Mayo  1 - 2  Longford Tuesday  13th June  Three 6.00pm 42
Group 6
Kerry   0 - 2  North Tipperary Tuesday  13th June    Two 6.00pm 43
Sligo/Leitrim  2 - 1  Drogheda Tuesday  13th June  One 6.00pm 44
Group 7
NDSL  0 - 0  South Tipperary Tuesday 13th June    Eight 6.00pm 45
Roscommon  0 - 1  Wicklow Tuesday 13th June  Seven 6.00pm 46
Group 8
DDSL  2 - 0  Waterford Tuesday  13th June    Six 6.00pm 47
Inishowen  2 - 2  Clare Tuesday  13th June  Five 6.00pm 48

     

 League Table Group 1   P W D L GD Pts
Limerick Desmond  3  2  0  1 4  6
 Midlands  3  1  2  0 1  5
 Carlow  3  1  1  1 -1  4
 Kilkenny  3  0  1  2  -4  1

 

 League Table Group 2   P W D L GD Pts
 Galway  3  3  0  0 7  9
 SDFL  3  2  0  1 3  6
 West Cork  3  1  0  2 -1  3
 WWEC  3  0   0    3  -9  0

  

 League Table Group 3   P W D L GD Pts
 Athlone  3  2  1  0  4  7
 Limerick District  3  2  0  1  4  6
 Wexford  3  1  0  2  0  3
 Limerick County  3  0  1  2  -8  1

 

 League Table Group 4   P W D L GD Pts
 Kildare   3   3   0  0  7  9
 Dundalk  3  1  1  1  4  4
 Cavan/Monaghan  3  1  1  1  -4  4
 NEC  3  0  0  2  -2  0

 

 League Table Group 5   P  W D L GD Pts
 Cork 3 2 1 0  4   7
 Donegal 3  1  1  1  3  4
 Longford 3  1  0  2  -5  3
 Mayo 3  0  1  2  -1  1

 

 League Table Group 6   P W D L GD Pts
 Sligo/Letrim  3   3  0  0  5  9
 North Tipperary  3  2  0  1  4  6
 Kerry  3  1  0  2  -1  3
 Drogheda  3  0  0  3  -5  0

 

 League Table Group 7   P W D L GD Pts
 NDSL 3  2  1  0  8  7
 Wicklow 3  2  0  1  -1  6
 South Tipperary 3  1  1  1  0  4
 Roscommon 3  0  0  3  -7  0

 

 League Table Group 8   P W D L GD Pts
 DDSL  3 3 0 0 11  9
 Waterford  3  1  1 1 -1  4
 Clare  3  0  2 1 -3  2
 Inishowen  3  0  1 2 -7  1

   

Knock Out Stages
TROPHY
 Quarter Finals (group 4th placed)                     Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Drogheda   2 - 1  WWEC Wednesday 14th June A  5 3.00pm 49
Roscommon   0 - 3  Kilkenny Wednesday 14th June B  6 3.00pm 50
   Lim Co. (4)   0 - 0  (5) Mayo Wednesday 14th June C  7 3.00pm 51
NEC   1 - 0  Inishowen Wednesday 14th June D  8 3.00pm 52

   

SHIELD
 Quarter Finals (group 3rd placed)                     Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
West Cork    0 - 0  Carlow Wednesday 14th June   A  1 3.00pm 53
Wexford    0 - 1  Cavan/Monaghan Wednesday 14th June  B  2 3.00pm 54
Clare    1 - 0  Longford Wednesday 14th June  C  3 3.00pm 55
Kerry     4 - 1  South Tipperary Wednesday 14th June  D  4 3.00pm 56

 

BOWL
 Quarter Finals (group 2nd placed)                    Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Wicklow   0 - 2  Waterford Wednesday 14th June   A  5 5.00pm 57
SDFL (5)   1 - 1  (3) North Tipp Wednesday 14th June  B  6 5.00pm 58
Lim Dist (6)   1 - 1  (7) Dundalk Wednesday 14th June  C  7 5.00pm 59
Donegal   0 - 1  Midlands Wednesday 14th June  D  8 5.00pm 60

 

CUP
 Quarter Finals (group winners)                        Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
DDSL   4 - 0  Athlone Wednesday 14th June   A  1 5.00pm 61
NDSL   0 - 2  Sligo/Leitrim Wednesday 14th June  B  2 5.00pm 62
Kildare (2)  1 - 1  (4) Galway Wednesday 14th June  C  3 5.00pm 63
Lim. Desmond   0 - 2  Cork Wednesday 14th June  D  4 5.00pm 64

 

TROPHY
 Semi Finals (quarter final winners)                   Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Mayo   4 - 0  Drogheda Thursday 15h June    Bowl 10.30am 65
Kilkenny  1 - 0  NEC Thursday 15th June  2 10.30am 66
 Quarter Finals Losers Penalties
Inishowen   3 - 1  Roscommon Thursday 15th June A       3 10.30am 67
WWEC (10)    2 - 2  (9) Lim. County Thursday 15th June B       4 10.30am 68

 

SHIELD
 Semi Finals (quarter final winners)               Penalties - No extra time   Pitch K. O. Game
West Cork (4)   0 - 0  (2) Clare Thursday 15th June  5 10.30am 69
Cavan/Monaghan   0 - 3  Kerry Thursday 15th June  6 10.30am 70
 Quarter Finals Losers                             Penalties - No extra time
South Tipperary  0 - 1  Wexford Thursday 15th June A  7 10.30am 71
Carlow   0 - 1  Longford Thursday 15th June B  8 10.30am 72

 

BOWL
 Semi Finals (quarter final winners)           Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Waterford (10)   0 - 0  (9) Midlands Thursday 15th June              8 12.30pm 73
SDFL   0 - 1  Dundalk Thursday 15th June  7 12.30pm 74
 Quarter Finals Losers                            Penalties - No extra time
Donegal  0 - 2  North Tipp Thursday 15th June  A  6 12.30pm 75
Wicklow  1 - 5  Limerick Dist Thursday 15th June  B  5 12.30pm 76

 

PLATE
 Semi Finals (cup quarter final losers)      Penalties - No extra time   Pitch K. O. Game
Kildare  0 - 2  Limerick Des Thursday 15th June  4 12.30pm 77
NDSL  1 - 0  Athlone Thursday 15th June  3 12.30pm 78

 

CUP
 Semi Finals (quarter final winners)            Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Sligo/Leitrim (10)   1 - 1  (9) Galway Thursday 15th June             Bowl 3.00pm 79
Cork   0 - 2  DDSL Thursday 15th June  Bowl 5.00pm 80

 

PLAY OFFS
 Trophy semi-final losers (for 27th/28th Positions) Penalties Pitch K. O. Game
Drogheda (4)  0 - 0  (2) NEC Thursday 15th June  8 4.00pm 81
 Trophy winners game AvB (for 29th/30th positions) Penalties
Inishowen   5 - 1  WWEC Thursday 15th June  7 4.00pm 82
 Trophy losers game AvB (for 31st/32nd positions)  Penalties
            Roscommon   3 - 4  Limerick Co. Thursday 15th June       6 4.00pm 83

 

 Shield semi-final losers for 19th/20th Penalties - No extra time Pitch K.O. Game
Cavan/Mon  0 - 1  Clare Thursday 15th June 5 4.00pm 84
 Shield winners game AvB (for 21st/22nd positions) Penalties - No extra time
Wexford  2 - 0  Longford Thursday 15th June  4 4.00pm 85
 Shield losers game AvB (for 23rd/24th positions)    Penalties - No extra time
         Sth Tipp    1 - 2  Carlow Thursday 15th June  3 4.00pm 86

 

 Plate semi-final losers (for 7th/8th positions)        Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
Kildare  2 - 1  Athlone Thursday 16th June 2    6.00pm         87     

 

 Bowl semi-final losers    (for 11th/12th positions)   Penalties - No extra time Pitch K. O. Game
SDFL  1 - 2  Waterford Thursday 15th June  3 6.00pm 88
 Bowl winners game AvB (for 13th/14th positions)   Penalties - No extra time
Lim Dist  2 - 1  North Tipp Thursday 15th June  4 6.00pm 89
 Bowl losers game AvB   (for 15th/16th positions)    Penalties - No extra time
Wicklow  0 - 1  Donegal Thursday 15th June  5 6.00pm 90

 

Final
 Trophy (for 25th/26th  positions) Extra Time and Penalties Pitch K. O. Game
Mayo  1 - 0  Kilkenny Friday 16th June  5 10.30am 91

 

Final
 Shield (for 17th/18th  positions) Extra Time and Penalties Pitch K. O. Game
Kerry  3 - 1  West Cork Friday 16th June  4 11.00am 92

 

Final
 Bowl (for 9th/10th  positions) Extra Time and Penalties Pitch K. O. Game
Dundalk  0 - 1  Midlands Fri 16th June  3 11.30am 93

 

Play Off
 Cup semi-final losers (for 3rd/4th  positions)    Penalties Pitch K. O. Game
Galway  1 - 3  Cork Friday 16th June      Bowl 11.45am       94

 

Final
 Plate (for 5th/6th positions) Extra Time and Penalties Pitch K. O. Game
NDSL (5)  1 - 1  (6) Lim Desmond Friday 16th June  2 12.00pm 95

 

Final
 Cup (for 1st/2nd positions) Extra Time and Penalties Pitch K. O. Game
Sligo/Leitrim  0 - 2  DDSL Friday 16th June  1 2.00pm 96

 

 

 

 One

Our Sponsors

Sketchers - Subway

Where We Are

Photo Selection